חזרה לרשימת המאמרים
"עוף גוזל....הנה לך כנפיים"

הקיץ היגיע, וחופשת יולי – אוגוסט מזמנת לנו ההורים מספיק הזדמנויות לאבד שיווי משקל מול הילדים שלנו. אז ילדים יש לנו כמה, אבל הפעם נדבר על המתבגרים שלנו, אלו אותם יצורים המתנדנדים בשעות הצהרים בדרך מהחדר שלהם אל המקרר בפנים אטומות, מנותקים ממה שקורה סביבם ומנתקים גם את הבית מ"הסדר יום המשפחתי" הרגיל שלו, כי צהרים הופך לבוקר ובלילה הכל מתעורר והשאלה המרכזית היא מה קרה לשגרה? ואיך להתנהג עם המתבגר ? ולמה אצל השכנים המתבגר הוא חמוד וחייכן ורק שלנו בסערת גיל ההתבגרות ? אז זהו שלם. בבית של השכנים יש מתבגר מסוג אחר ששיך לאחד מכמה סגנונות של מתבגרים, ובאחד מהם בוודאי תזהה את המתבגר שלך.
הראשון שביניהם הוא הכוחני- זה המתבגר המאוהב במאבקי כוח, ממש נולד לזה, מתעמת עם כל מה שזז וכל נושא שעולה בבית הופך למלחמה. אתה ההורה מוצא את עצמך צד במלחמה שנכפתה עליך. הטיפוס השני זה המתיש – זה המתבגר שיהיה לו על מה להתפלסף בכל נושא, הוא מתדלק את עצמו כל היום במילים, לא נח לרגע ומביע דיעה בכל ענין, פה ההורה יהיה מותש על בסיס קבוע. השלישי זה החנון – הוא יעשה כל מה שיבקשו ממנו ועוד יבקש הסברים כדי להיות בטוח שהבין נכון, וההורה ימצא את עצמו מידי פעם מאבד סבלנות כי הוא, ההורה, כבר הבין מזמן שלהיות חנון זה לא המשחק של החיים, והאחרון זה הנמנע זה המתבגר שלם מתמודד עם כלום, הוא פשוט נמנע, לא אנטי, לא בעד, לא כלום, פשוט פסיביות מוחלטת. בשביל לא להזמין חברים הוא פשוט לא הולך לחברים ואתה ההורה תיכף תולש שערות מרב ייאוש.
אז אם בשאר ימות השנה אנחנו איכשהו שורדים את סערת גיל ההתבגרות, באים ימי יולי אוגוסט החמים שבהם המתבגרים שלנו בבית ומביאים לפתחנו הזדמנויות לחיכוכים. אלא מה? דווקא הזדמנויות אלו עשויים להוות עבורנו ההורים פתח לדיאלוג עם המתבגרים, כי בעצם כל סגנון של מתבגר, בעצם התנהגותו מזמין אותנו ההורים לדיאלוג עמו. הורה אשר ידע לנהל רגשותיו נכון, במובן של הכעס אינו מנהל אותו והתסכול אינו תוקע אותו והאכזבה לא מניעה אותו, יוכל לקיים שיח עם המתבגר הפרטי שלו בבית מתוך איזון רגשי ומודעות מלאה ולהגיע לדיאלוגם מיתי ופורה תוך כבוד הדדי והוגנות. דיאלוג כזה של הורה המודע לעצמו לבין מתבגר טיפוסי יתרום משמעותית למתבגר בכך שיבין שבכל מצב אנחנו אוהבים אותו גם אם ההתנהגות שלו לא ממש לרוחנו. הנה כי כן, איזון רגשי ומודעות מכתיבים את כללי המשחק עם המתבגרים.
הודינג קרטר אמר זה מכבר " יש שתי מתנות נצחיות שאנחנו יכולים לתת לילדינו, האחת היא שורשים והשניה היא כנפיים", כאשר נהיה אנחנו ההורים במודעות ואיזון רגשי יהיו אלו השורשים, הדיאלוג שלנו עם המתבגרים יאפשר להם לפרוש כנפיים.
חזרה לרשימת המאמרים