חזרה לרשימת המאמרים
מיס הצלחה ודון כישלון

הרצון להצליח טבוע בנו מרגע לידתנו והוא מניע אותנו כל החיים, אנחנו רוצים להצליח ולומדים שההצלחה מענגת. מה טובה היא ההצלחה כאשר היא מגיעה אלינו בקלות ומנעימה את החיים, אבל לא תמיד זה כך. לעיתים, בדרך אל ההצלחה אנו מרגישים שהיא כרוכה בקשר הדוק עם הכישלון, ואז ההתייחסות שלנו לכישלון או מעצימה אותנו בכוחות מחודשים או מחלישה בנו את מה שנותר.
כאשר נרכיב את המשקפיים הנכונים בהתייחסות למושג כישלון, כי אז נראה בו עוד תחנה בדרך להצלחה, עוד משוכה שכדאי לעבור כדי להשיג את המטרה ואולי הזדמנות נוספת לנסות שוב ולהפוך את הקושי לאתגר.
על ציר הה צ ל ח ה והכישלון מתקיים ל ח ץ רב ומי שמצליח ל ח ל ץ את ה ל ח ץ מגיע אל צד ה ה צ ל ח ה. הלחץ הוא בכל פעם הכישלון שאנו פוגשים בדרך והעיקר הוא
מי שיתייחס ללחץ כאל לחץ יישאר בלחץ, מי שיידע להתייחס ללחץ כאל אתגר יגיע אל ההצלחה, שהרי אם תמשיך לפחד מהכישלון הבא איך תמשיך לנסות, איך תיצור עוד הזדמנות להצליח ? ההתייחסות שלנו לכישלון היא זו ההופכת אותו לתחנת מעבר בדרך אל ההצלחה ולא מקבעת אותו כתחנה סופית.
לפיכך, מי שהוא במודעות וחי מתוך איזון רגשי מתייחס לכישלון בפרופורציות הנכונות וממשיך הלאה, הקבלה העצמית שלו תכיל גם את האכזבה, העצב וחוסר האונים אבל הכישלון לא יוריד אותו לתהומות, באמצעות החוסן הנפשי הבנוי ממודעות ואיזון רגשי הוא יניע את עצמו שוב לכיוון ההצלחה.
או אז ההצלחה תהיה נעימה חיננית ומענגת כמו מיס והכישלון לא יהיה מפחיד ומאיים כמו דון.
מצליחנים אמיתיים יודעים שבדרך להצלחה אפשר גם להיכשל ולכן כאשר הם נכשלים הם מרימים ראש וממשיכים ללכת. מפסידנים, לעומת זאת, חיים בצל דון כישלון המאיים ומתרחקים כל הדרך ממיס הצלחה.
שלמה המלך, החכם מכל אדם, אמר : "שבע יפול צדיק וקם" בפרשנות ראשונית ופשוטה נפרש כי למרות שהצדיק נופל שבע פעמים לבסוף הוא קם. אולם, בפרשנות אחרת ומעמיקה יותר נמצא כי מהות הקימה של הצדיק היא דרך שבע הנפילות שלו, כל נפילה מתוך השבע היא חלק מהקימה ולכן הנפילה אינה כישלון אלא שלב בתהליך הצמיחה, עוד שלב בדרך אל ההצלחה.
חזרה לרשימת המאמרים