חזרה לרשימת המאמרים
מה אומרות המראות ? אינטליגנציה רגשית

"ראי ראי שעל קיר, מי היפה בכל העיר" שאלה המלכה הרעה, אמה החורגת של שלגיה את ראי הקסמים באגדה הידועה. הרים, מה לעשות, שיקף את המציאות באובייקטיביות ראויה לשמה וענה למלכה כי "שלגיה יפה יותר ". הרים אומנם היה רק ראי אבל הוא התנהג כאמיתי ואובייקטיבי ולמרות שידע מה המלכה רוצה לשמוע, פעל בכנות.
היאנטליגנציה הרגשית אינה נזקקת למראה דוממת מזכוכית כדי לשקף לנו את המציאות, היא מזמנת לנו את חוק המראות שמפעיל עבורנו את הסביבה שבה אנו חיים כראי הרגשי שלנו במובן של – אני באמצעותך רואה את עצמי, ולכן כולנו משמשים כמראות, אתה לי ואני לך.
ההבנה הזו שהסביבה שלי משמשת עבורי שיקוף של ה"אני " שלי מסבירה מצבים שאנחנו נתקלים בהם בחיי יום יום. לדוגמא - למה לפעמים הערה של מישהו מכווצת אותנו ? מדוע התנהגות של מישהו בסביבה שלנו מגרה בנו כעס? השאלות הללו חשובות אבל אינן העיקריות ולכן כדי להגיע לעיקר אין צורך לעסוק באדם שהעיר, או במישהו שהקניט, אלא בודקים את המיקום שלי בסרגל הפנימי ושואלים הלאה -
מה זה עושה לי, איפה זה מדגדג לי, איזה רגש מתעורר פה, ובאיזו מגירת נפש הוא מייד מוצא מקום?
השאלות הללו נועדו כדי לקדם את התודעה שלנו כשהמטרה היא פיתוח המודעות.
על זה כבר אמר קארל יונג "כל דבר המרגיז אתכם באדם אחר עשוי להוביל אתכם להבנה עצמית"
כל דבר שמוציא אותך מאיזון זו הזדמנות ללמוד משהו על עצמך, כאשר מתעוררים בך רגשות מהתבוננות בהתנהגות של האחר רצוי להשתמש בזה כדי להתבונן גם בעולם הפנימי שלך, כל סיטואציה משקפת אותך ומשתקפת בך ואתה יכול לפתח בכך את הדיםלוג הפנימי בשאלות המהותיות של מי אני ומה אני רוצה. בסופו של דבר התגובות שלנו לבני האדם הן רק המדד לתפיסה העצמית שלנו ולכן אפשר להשתמש בתגובות הללו כסוג של בדיקה עצמית למקומות שעדיין דורשים תיקון.
הגישה ההוליסטית רואה את האדם כשלם המורכב מחלקים חלקים. חוק המראות באינטליגנציה הרגשית מיםר לנו כל פעם חלק אחר ומסייע לנו לחבר בין החלקים כדי להגיע לשלמות
אפקט המראה יש לו משמעות מנצחת על החיים כיון שכל העוצמה היא בידיים שלך.
מה שאתה משקף לעולם בהתנהגותך זה מי שאתה ומה שמשתקף לך מהתנהגותם של אחרים מראה לך מה יש בך, כי העולם הוא המראה שלנו המשקפת לנו צדדים מוארים ומוצלים בתוכנו, וכאשר אתה נכון להשתמש במראות הללו הן הופכות להארות במקום להערות.
חזרה לרשימת המאמרים