חזרה לרשימת המאמרים
שלום כיתה א

ימי אוגוסט העליזים חולפים אט אט והקולות הרועשים העולים מן הפארקים בשעות הקטנות של הלילה עוד מעט ייעלמו, השבח לאל. הראשון בספטמבר מגיע.
 
באלפי בתים, ילדים קטנים ומתוקים ימששו, חזור ומשש, את מכשירי הכתיבה הבוהקים, יעטפו במרץ את המחברות בעטיפות צבעוניות וידביקו עליהם מדבקות ססגוניות שעליהם יכתבו בכתב יד בתולי את שמם. ההורים שלהם יסתובבו עם הרשימה הקדושה של בית הספר ויסמנו בוי אדום כל פריט חדש שרכשו והתכונה רבה וחגיגית.... שלום כיתה א`
 
שלום כיתה א` ושלום רב לבית הספר המוסד החינוכי שהפך  יותר לימודי מחינוכי, ואתה ילדי החמוד שנכנס בכותלי בית הספר בפעם הראשונה כדאי שתכיר קצת מן הנפשות הפועלות בו ותלמד עליהן, אז הנה לך סבב היכרות חייכני וחביב עם האנשים החשובים של בית הספר.
 
ביום הראשון כשתגיע לבית הספר מלווה באבא ואמא תפגוש בחצר את המנהלת, כדאי שתדע שמי שמנהל את רב בתי הספר בארץ הן מנהלות ולא מנהלים, אולי כי רק המין החזק יכול לשרוד את משרד החינוך בארץ וכידוע המין החזק זו - אישה.
 
אחר כך תיכנס לכיתה ושם תפגוש את המחנכת, המורה של כיתה א` בדרך כלל חביבה ונעימה ,היא מין בן אדם כזה סימפטי, בדרך כלל המורות של כיתה א` לא מתחלפות הן מקסימום עולות לכיתה ב`,  הן זן נדיר שבורך בסבלנות רבה בעיקר מול הורים מטרידים, יש להן יכולת לענות בנועם לכל שאלה והערה של אמא שחושבת שהיא יותר חכמה מהמורה. את המחנכת הזו לא תשכח לעולם, גם כאשר תחליף עוד המון מחנכות בדרך, כי  `המורה שלי בכיתה א` `  יש רק אחת. 
 
אם תהיה מוצלח במיוחד היא תיתן לך תפקיד מרכזי בטקס חנוכה/פסח/שבועות, לאמא שלך יהיו ניצוצות בעיניים ואמא של החבר שלך תתאדה מקנאה.
 
במשך הזמן תמצא שבקצה של המסדרון  אין כיתה עם תלמידים אלא יש שם משרד ויושבת בו אישה חייכנית, קוראים לה יועצת והיא כל הזמן מחייכת גם כשהיא כועסת היא מחייכת או אז תלמד שזה חלק מהתפקיד שלה - לחייך לכולם כל הזמן, בעיקר היא מחייכת כשהיא פוגשת הורים מבוהלים שלילד שלהם יש בעיה והיא מרגיעה אותם, בעיקר בחיוך שלה, לא תמיד יש לה פתרונות אבל היא תמיד ממשיכה לחייך ולכן מה שתגיע אליה פחות- יותר טוב, ביננו אתה הרי לא תגיע אליה כי אתה הרי הולך להיות מצטיין והמצטיינים הם מובן מאליו בבית הספר בישראל.
 
בין לבין תפגוש גם גבר, ממש גבר, יקראו לו עוזי/בוזי / או שמוזי  והוא יהיה אחראי על  כל מה שזז ולא זז בבית הספר.  בקיצור הוא האיש הכי חשוב בבית הספר עם המשכורת הכי קטנה בבית הספר, לצורך התקן הוא נקרא אב הבית אבל המנהלת קוראת לו ` אלוהים` כי הוא פותר כל צרה. יש בתי ספר שמשתמשים בו גם כדי להפחיד תלמידים סוררים, אל תיבהל מזה, בדרך כלל הם הופכים להיות מהר מאוד החברים של `אלוהים`.
 
אז אחרי שהכרת מנהלת, מחנכת , יועצת  ואב בית  בא תראה את מי לא תכיר, לא תכיר את האחות של בית ספר, כמו אחות של קופת חולים, אותה לא תכיר, כי  במשרד החינוך החליטו כבר מזמן שאין כסף לזה ולכן תשתדל תלמידי החמוד לא להיפצע, ליפול, להיחנק או להפסיק לנשום- כי הסיכוי שמישהו יוכל להציל אותך אפסי. בקיצור באת לבית הספר כדי ללמוד, תלמד וזהו, בהפסקות תשחק בעדינות, את האגרסיות תשאיר כשאמא תהיה לצידך, שם הכי בטוח.
 
לא כדאי להלאות אותך ביותר מידי היכרויות זה מספיק בשביל ההתחלה, שלום כיתה א` כדאי שיהא נחמד וחביב ולא מבהיל, אבל לא כדאי לסיים את סבב ההיכרויות של הפיגורות בבית הספר בלי שתפגוש את `ועד ההורים הכיתתי`.              
 
בפורום הזה יככבו נשים שיחפשו לברוח מהבית פעם אחת בשבוע בין שבע לתשע בערב ולהרגיש שהן מצילות את  העולם, ועד ההורים הכיתתי של המאה עשרים ואחת מורכב מעורכת דין/מנהלת משאבי אנוש/פסיכולוגית /מנכ"לית וכלכלנית אבל המורה של כיתה א` היא מזן נדיר כידוע, היא גם חכמה וגם חביבה ולכן היא "מסנג`רת" אותן על ימין ועל שמאל בכל מה שקשור לכיתה, לפעילויות של הכיתה, לכספי ההורים, ללווי בטיולים, וכו` וכו` , היא מעלה בחביבות את מפלס האגו שלהן לשמיים ורק כך היא יכולה באמת ללמד אותך קרוא וכתוב.
 
זהו , עכשיו כאשר אתה יודע שאתה הולך לבית הספר עם הדמויות החביבות הללו, אתה יכול להיות בטוח שמחכות לך שנים של אושר ועניין.  דבר אחד לא גיליתי לך שבין הדמויות הללו לבין מה שתלמד אין קשר, את תוכנית הלימודים מכתיב מישהו ממשרד החינוך שגם לו אין כמעט קשר לבית הספר אולי כי גם הוא הבין כבר מזמן  שצריך שינוי גם במבנה וגם בתוכנית הלימודים בבית הספר .
 
ועד אז ילדי, דע כי הדרך חשובה כמו המטרה, תשתדל להנות מהשנים היפות של הילדות והנעורים בבית הספר וכאשר תהיה גדול ותהיה לך זכות הבחירה תוכל לבחור היכן ללמוד כי זכות הבחירה ניתנת רק כשאפשר להשתמש בה .          
 
כדאי שתלמד לזהות מי החברים שלך באמת , עם מי כדאי לשחק גם אחר הצהרים ואת מי מספיק לפגוש בשעות הבוקר בבית הספר ותזכור שמותר לריב אבל צריך לדעת איך לריב. תלמד גם להגיע מוכן ולהביא את כל הציוד  לשיעור  - כך תרכוש הרגלים  שיסייעו לך עכשיו ללמוד הכל ואחר כך ללמוד הכל על החיים , עם הזמן גם תבין שללכת לישון מוקדם זו לא הוראה מטופשת של ההורים כי שעות השינה הן חשובות לריכוז ולקשב שלך בכיתה  ובעיקר תבין שכאשר יהיו לך גבולות ומשמעת עצמית והתמדה  לא תצטרך לקבל הוראות מאחרים .                                  
 
בדרך גם תתנגד ותסכים ותצחק ותבכה ותחווה את כל קשת הרגשות והתחושות והמחשבות וכך תצמח משנה לשנה ותגדל להיות מי שאתה.
 
שלום כיתה א`, דרך צלחה!
חזרה לרשימת המאמרים