חזרה לרשימת המאמרים
לשתות קפה עם הפחד

אמצע יולי מביא עמו בדרך כלל ימים לוהטים אבל השנה נדמה הימים לוהטים במיוחד, גם משמים גם מארץ, ובלי להרגיש מאיפה זה בא לנו נפלה עלינו מלחמה שמעירה בתוכנו את כל השדים שאנחנו מנסים להרדים כל הזמן, את הפחדים שלנו, אלו שגרים אצלנו באופן קבוע, שאנחנו נלחמים בהם יום יום, ואנחנו לא ממש צריכים מלחמה אמיתית כדי לפגוש אותם. אז המלחמה היא מלחמה והפחדים שהיא מביאה עמה מקומם מכובד, אבל בואו נדבר על הפחדים של ימי השגרה. שגרה אמרנו? כבר טוב, הנה באמצעות הפחדים אנחנו מצליחים להיזכר קצת בשגרה. שגרת הפחדים. מהם, מיהם ולמה הם דיירי קבע בחיים שלנו.
כמה פעמים שמענו בילדותנו את המשפט "אתה ילד גדול, אל תפחד ", כמה פעמים שמענו בבגרותנו את המשפט " מה אתה מפחד כמו ילד קטן? והאמת, האם הפחד שמור רק לילדים קטנים, מי מאיתנו הכאילו גדולים אינו מפחד, מי מוכן להסיר את מסיכת האומץ המדומה ולהודות שהוא מפחד.
למה מסיכת האומץ ? כי הוא באמת מפחד, רק לא מודה בכך, עסוק בהימנעות, הימנעות מהפחד.
אנחנו פוגשים את הפחד כמעט כל יום, א הפחד להשתנות, להיכשל, לאבד שליטה, להיפרד, להשמין, להזדקן, את הפחד שהיקרים לנו ייפגעו, שיצחקו עלינו, שיפטרו אותנו, שלא יאהבו אותנו.....,
הפחד שייך לרגשות, בהבדל מרב הרגשות שמגיבים על התרחשות בהווה או בעבר, הפחד מגיב על מה שיקרה.,זוהי תחושה מקדימה. ייתכן שהעתיד היוצר את תחושת הפחד לא קיים ואינו כולל סיבות לפחד ובכל זאת הרגש קיים אצלנו ובאופן מאוד נוכח. הנזק לבריאות לא נגרם מן הרגש עצמו,מן הפחד, אלא מהיחס שלנו אליו ומהתגובה הגופנית שלנו כאשר הוא מופיע, ובלי להרגיש אנחנו מוצאים את עצמנו באנרגיה שמכפילה את עצמה, עסוקים בלפחד מהפחד.
איך אפשר להתמודד עם הפחדים? כנראה שהתשובה בגוף השאלה, להתמודד עם הפחדים ולא להימנע מהם, להתמודד עם המצבים המאיימים שוב ושוב עד שלא יהיו מאיימים יותר. להתיידד עם הרגש הזה שנקרא פחד ובכך להפוך את היוצרות – מפ ח ד משתק לד ח ף מניע.
מעניין שדווקא אנשים שכן מחוברים אל הפחד,כמו אלו העוסקים במקצועות מסוכנים, נהנים מהריגוש שבו, נעזרים בפחד ובזכותו הם יודעים טוב יותר איך להגן על עצמם. למה הדבר דומה? כאילו נכנסת לחדר חשוך, בהתחלה לא רואים כלום אך ככל שהזמן עובר מתחילים להבחין בעצמין שונים והעיניים מתרגלות לחשיכה.
לכן, במקום להירתע מהפחד, כדאי "לשתות קפה עם הפחד", להתקרב אליו, ללמוד לנהל אותו, לתרגל אותו. התרגול מעלה לרמת מודעות את הפחד, ככל שאתה מזהה את הפחד שלך, מודע לו, מדבר עליו, לפעמים אפילו צוחק עליו, אתה מתיידד איתו, אתה מחבק אותו, מתרגל אותו ומתרגל אליו ואז הוא כבר לא מאיים עליך. אתה מפיק ממנו תועלת מעשית, העירנות שלך תתחדד, הביטחון העצמי יתחזק, ויהיה לך קל לנטרל מחסומים בחייך ולהשיג את מה שבאמת חשוב לך.
אפקט ההתרגלות מנטרל את הפחד, אפקט ההימנעות מגביר אותו, וכמו תמיד זה תלוי רק בנו, באמונה בעצמנו,
וכבר היה סיני חכם שאמר : " הפחד נוקש על כל דלת, האמונה פותחת אותה, ואין שם אף אחד ".
חזרה לרשימת המאמרים