חזרה לרשימת המאמרים
חשבון נפש רגשי

בעוד כמה ימים שנת תשס"ה תיעלם לה באופק לעבר השנים החולפות ושנת תשס"ו תתייצב נקייה, טהורה ומצוחצחת, מוכנה לקבל את פנינו , אבל האם אנחנו מוכנים כבר לקבל את פניה של השנה החדשה?
שנה חדשה היא פתח חדש, שער למציאות אחרת בעולם שיהיה שונה מהשנה שעברה, שיהיו בו תקוות חדשות כאשר נדע לפקוח את העיניים ולפתוח את הלב למה אנו רוצים ולמה אנו מרגישי׿.
כל התחלה של שנה חדשה היא עוד טבעת בשרשרת החיים, החיים שהיו והחיים שיהיו, ובתוך המילה שנה נמצא את המילה שנה במשמעות שינוי, כי זו ההזדמנות לתקן את הדברים שאנחנו מרגישים שצריך לעשות בהם שינוי, נקודת התחלה לעבור לשביל חיים אחר כדי להרגיש אחרת ולעשות עוד סוג של חשבון נפש עם עצמנו – חשבון נפש רגשי.
רגשות הם אספקט מורכב אצל כל בני האדם, נכון שאנחנו מכירים בשם כמה רגשות מרכזיים בחיינו אבל מידי יום, בסיטואציות שונות, אנו חווים סוגים שונים של רגשות, הם מתחברים, הם מתמזגים , הם בעוצמות שונות ולפעמים הם סותרים ואנחנו נשארים מבולבלים. מהבלבול הזה יצמח לבלוב כאשר נדע להשתמש במודעות העצמית כדי למיין את הרגשות האלה, לזהות אותם, לתת להם שם, ולהתחיל להבין את הסיבות והתוצאות שלהן. כדי לעשות זאת נשתמש בחשבון הנפש שמספקים לנו הימים הנוראים וראש השנה, ונעשה אנו חשבון נפש רגשי לעצמנו.
חשבון נפש רגשי אמרנו, הנה הוא בא -
כמה אהבנו, את מי שנאנו, למי גילינו אמפטיה, ולמי התנכרנו, ממה פחדנו, ועם מה הזדהנו,והכעס על מה היה,והאם היתה בלבנו חדוה,
ואיך השמחה על העושר החליפה את השמחה על האושר, והקנאה שחשנו, והסליחה ששכחנו והיוהרה והכבוד ששבשו את מוחנו, והצניעות ששכחנו איך היא נראית, והחמלה שהפגנו ובלבלנו אותה עם התנשאות – ובעיקר, בלי להרגיש ,שכחנו איך אנחנו בכלל מרגישים ולמה.

וכשאתה אמיתי וכן כלפי עצמך ומכיר את נקודות החוזק ונקודות החולשה שלך תוכל לבנות מהסל הפרטי של הרגשות שלך את הכוח ממנו תסלול את שביל החיים בו תצעד בשנה שתבוא, אז יגיעו גם התקוות והחלומות והשאיפות ויוכלו להתגשם, כי רגש הוא המדד האנושי לאיכות חיינו ותחילה של שנה חדשה היא ההזדמנות ליצור בנו הרגשה חדשה.
חזרה לרשימת המאמרים