חזרה לרשימת המאמרים
הכעס מחפש חברה

אחד הרגשות הדומיננטיים מאוד בחיינו הוא הכעס, בסל הרגשות שלנו יש לו מקום של כבוד, הוא מככב כשחקן ראשי.
אנו פוגשים אותו בחיי היום יום בעוצמות שונות, באופנים שונים ואולי בשל כך לכעס שמות רבים. כעס הוא תחושת החימה שעוברת בגוף - הםש שאוחזת בנו ומלבה את הרגש, כעס הוא תחושת הזעם -זוהי תחושת הרוגז המצביעה על סכנה קרובה, כעס הוא הטינה – זהו הכעס המצטבר בנשמה והופך להיות כאותו חול הבנוי משאריות ונקרא טין.
הכעס הוא רגש, הוא נחשב לרגש שלילי והוא מונע מרגשות שליליים אחרים דוגמת תסכול, אכזבה, קנאה, שנאה, בושה, הוא מספק לאגו דרך להתמודד עם רגשות אלו על ידי השבת מלחמה. כעס הוא רגש שכולנו מרגישים אך הבעייתיות מתחילה בדרך בה מוציאים את הכעס.
התפישה היהודית אומרת כי כעס נקרא "עבודה זרה" מפני שאנחנו מקבלים הוראות מהבוס הלא נכון, כאילו אמרנו החליף האדם את אלוהיא ביצר הרע, הכעס מגייס את הםנרגיה שלנו ומפנה אותה לפעולת ענישה והבחירה היא ברע, ועל זה נאמר "כל הכועס כל מיני גהינום שולטין בו" בחרת ברע- בחרת בגהינום
באמצעות אינטליגנציה רגשית ניתן לפוגג את רגש הכעס, כעס כמוהו כאשר הרגשות, באמצעות חשיבה ניתן לשלוט בו ולהשיג שימוש מושכל . כיצד מפוגגים כעס ? נעריך מחדש את המצב שגרם לכעס, נגלה אמפטיה כלפי האדם שפגע בנו, נבין שהמרגיז הוא בבעיה ולא אנחנו, נשקול את מכלול הסיבות שגרמו לנו לכעוס וננטרל אותם אחד לאחד. אין זה אומר שזה קל או פשוט, אבל זה בהחלט אפשרי וכאשר מאמצים את זה כדרך חיים מצליחים להעלות את איכות החיים בכך שהיא נעדרת מכעסים. מי שרק עוצר את הכעס ולא לומד לטהר אותו, מעצים את הכעס ובפעם הבאה הוא יפגוש אותו בעוצמה גבוהה יותר.
כאשר אתה מפוגג את הכעס בתוכך, הוא אינו מצליח לפגוש אף אחד, כאילו צעד ברחוב ריק מאדם וחזר לביתו. כאשר הכעס לא פוגש חברה הוא דועך, במשמעות – אם הצלחת לנטרל את כעסיך באמצעות המודעות, האמפטיה, השליטה ברגשות, השימוש המושכל ברגשות, כי אז הכעסים שלך ידעכו וביםן פרטנרים לכעס לא יצמח הכעס. הכעס הוא רגש אנושי וטבעי אבל החוכמה היא לא לתת לו חיים ולפרק את המוקשים שבו טרם יתפוצצו.
אנשים אשר אין בהם אינטליגנציה רגשית אינם מסוגלים לפוגג כעסים, הם משתמשים באגרסיביות ובתוקפנות על מנת לבטא את כעסם. יש מהם הרומסים נורמות משפחתיות מקובלות, מפרים כללי נימוס בסיסיים, בזים להתנהגות שיש בה כבוד האדם, ומנציחים לילדיהם את מודל הכעס. הם שבויים בתחושת הכעס עד כי לא נותרת טיפת חוכמה בראשם להרהר במשמעות החיים, כי מה שווה הווילה הנוצצת, המרצדס והבריכה אם אתה מסוכסך עם חצי משפחה?
"חזק" הוא זה ששולט בכעס וממיס אותו, או אז גם השיפוט צלול והתגובות שפויות. אמרו חז"ל "אדם ניכר.....גם בכעסו" הדרך שבה אתה מביע את כעסך - היא שביל החיים שלך.
חזרה לרשימת המאמרים